Odżelazianie / Odmanganianie

Odżelazianie wody

Woda z ujęć podziemnych często zawiera dużo rozpuszczonego żelaza i manganu. Na Wyżynie Lubelskiej ten problem występuje w szczególnie dotkliwie. Obecność tych związków można poznać po obecności nieprzyjemnych zapachów i smaków, zna przykład zapach siarkowodoru.  Powodują wytrącenie się z wody rdzawego osadu w instalacji i grzejnikach, pojawiają się też brunatne plamy na pranych tkaninach i ceramice sanitarnej. Obecność żelaza dwuwartościowego możemy poznać po tym, że woda początkowo przezroczysta i bezbarwna przy kontakcie z powietrzem zamienia się na mętną i rudą.

Odżelazianie wody w domu:

Odżelazianie wody przeprowadza się za pomocą odżelaziaczy wody, stosowanych powszechnie w instalacjach domowych, hotelach, restauracjach, zakładach produkcyjnych, gospodarstwach rolnych.

Prawidłowo dobrany odżelaziacz skutecznie usuwa z wody żelazo dwu i trójwartościowe, mangan oraz ich związki. Działanie odżelaziacza polega na katalitycznym utlenieniu związków żelaza i manganu, które są później strącane dzięki procesom koagulacji i flokulacji. Wydajność odżelaziacza wynika z dopuszczalnej prędkości filtracji, a te są zależne od parametrów wody surowej, Z tego powodu odżelaziacz każdorazowo powinien być dobierany indywidualnie do konkretnego obiektu. Odżelaziacz wody składa się z niekorodującego zbiornika, zwykle wykonanego z włókien szklanych, wydajnego złoża o zdolności do katalitycznego utleniania związków żelaza oraz elektromechanicznej głowicy sterującej procesem filtracji i regeneracji złoża.

Do prawidłowego zaprojektowania urządzenia konieczna jest informacja o rodzaju i ilości poszczególnych rodzajów substancji niepożądanych w wodzie. Zazwyczaj nie wystarczy jednostkowa informacja o zawartości związków żelaza i manganu. Pożądane są również informacje o odczynie, utlenialności i tak dalej. Najlepiej zrobić pełną analizę wody. Badania takie najlepiej wykonać w najbliższym Sanepidzie, MPWiK`u lub dowolnym akredytowanym laboratorium. Za badania pobierana jest opłata. Koszt badania to kilkaset złotych. Nasza firma samodzielnie wykonuje badania podstawowych parametrów. Przy zakupie urządzenia badanie oferujemy bezpłatnie.

Proces usuwania związków żelaza (odżelaziania wody) i manganu, można podzielić na następujące zasadnicze fazy: utlenianie; koagulacja; flokulacja. Faza pierwsza polega na utlenieniu związków manganu i żelaza do związków nierozpuszczalnych w wodzie. żelazo dwuwartościowe (rozpuszczalne w wodzie) jest utleniane do żelaza trójwartościowego, nierozpuszczalnego. Proces ten zachodzi w aeratorze lub bezpośrednio na odpowiednim złożu filtracyjnym. Kolejny etap, to łączenie się (koagulacja) nierozpuszczalnych cząstek żelaza lub manganu w większe micele, następnie zachodzi flokulacja czyli łączenie się agregatów i miceli w większe agregaty tworzące koloidalną zawiesinę w wodzie. Kolejnym etapem jest odfiltrowanie wytrąconego osadu i wychwycenie go na powierzchni i w objętości złoża. Tak najogólniej można by określić zasadę działania wszelkiego rodzaju urządzeń do odżelaziania i odmanganiania wody. W zależności od rodzaju zastosowanego złoża filtracyjnego utlenianie przeprowadza się tlenem atmosferycznym lub tlenem pozyskiwanym z roztworu nadmanganianu potasu (KMnO4). Regeneracja złoża jest elementem koniecznym, z uwagi na słabnące w czasie eksploatacji właściwości utleniające złóż.

Każdy odżelaziacz musi być okresowo odpłukiwany. Częstotliwość regeneracji zależy w znacznej mierze od natężenia przepływu i stopnia zanieczyszczenia wody. Głowice sterujące urządzeń najczęściej są czasowo (regeneracja następuje w określonym interwale czasowym). Przewidywana ilość popłuczyn podawana jest zazwyczaj w kartach katalogowych wybranych modeli odżelaziaczy lub odmanganiaczy. Chcąc dokładnie wiedzieć ile wody musimy przeznaczyć na płukanie wsteczne, należy zgłosić się do producenta bądź firmy zajmującej się usługami z zakresu uzdatniania wody.

Przy projektowaniu i montażu należy zwrócić uwagę na parametry pompy studziennej. Zdarza się, że pompa zasilająca układ nie jest wystarczająco mocna, aby proces regeneracji złoża, a konkretnie płukanie wsteczne złoża przebiegał prawidłowo. Aby złoże uległo poprawnej regeneracji musi zostać „wzruszone”. A to z kolei zależy od mocy i wydajności pompy, co przekłada się na prędkość przepływu wody. Jeżeli zamontowana pompa będzie zbyt słaba, to złoże nie zostanie dokładnie przepłukane i pozostanie na nim osad z poprzedniego cyklu pracy urządzenia, osłabiając tym samym właściwości utleniające zastosowanego złoża.