Filtry do kuchni i łazienki

Domowe systemy filtracji wody:

 

Woda dostarczana poprzez wodociągi komunalne do naszych mieszkań zwykle jest niezbyt wysokiej jakości. Woda butelkowana nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, bo jej jakość, poza nielicznymi wyjątkami , jest dość niska. Rozwiązaniem jest montaż filtrów wody.

Filtry do wody pitnej są sprzedawane pod różnymi nazwami: filtry kuchenne, systemy membranowe, filtry odwróconej osmozy, i tak dalej. Zazwyczaj sąto urządzenia niewielkich rozmiarów, montowane bezpośrednio w miejscu poboru wody, na przykład przed kranem w zlewie kuchennym. Urządzeń tych używamy, gdy zależy nam na dobrym smaku, zapachu i jakości wody, którą będziemy wykorzystywać do celów spożywczych, czyli przyrządzania napoi i posiłków. Rynek oferuje wiele modeli filtrów do wody pitnej. Wybór odpowiedniego systemu to kwestia indywidualnych preferencji Konsumenta oraz doboru do konkretnej jakości wody, która jest różna w zależności od regionu i lokalizacji miejsca poboru. Dlatego też, dokonując wyboru systemu filtrów do wody pitnej pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu jaką jakościowo wodę pobieramy i w jakim stopniu chcemy ją uzdatnić.

Dzbankowe filtry do wody skutecznie oczyszczają wodę z twardości, czyli tzw kamienia, związków chloru, pestycydów, metali ciężkich, ziaren piasku, pyłów oraz innych zanieczyszczeń mechanicznych i organicznych. Przefiltrowana woda doskonale nadaje się do przygotowywania gorących i zimnych napojów, do przygotowania posiłków, kostek lodu, itp.

Odwrócona osmoza (prawidłowa nazwa to filtr membranowy) to najbardziej zaawansowana metoda oczyszczania wody na potrzeby domowe. Filtracja membranowa usuwa 90-98% wszystkich zanieczyszczeń wody. W tym wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, osady, cząstki rdzy, pył, muł, twardość), związki rozpuszczone (twardość, związki chloru, związki organiczne i nieorganiczne) i mikroorganizmy (bakterie, wirusy, metale ciężkie, inne). Wkład liniowy węglowy poprawia smak i zapach wody.

Stacja uzdatniania (inne nazwy to softener, zmiękczacz, filtr jonitowy) redukuje twardość wody, usuwając z niej sole wapnia i magnezu. Twardość wody to substancja szczrególnie uci ążliwa dla użytkownika. Pod wpływem temperatury wytrąca się z wody, tworząc osad zwany potocznie kamieniem kotłowym. Białe, twarde naloty mają zły wpływ nie tylko na działanie sprzętów gospodarstwa domowego, ale także na całą instalację wodną, naszą skórę, włosy, efektywność działania pieca grzewczego, zwiększają wydatki na detergenty. Stacja jest w stanie usunąć całkowicie te niekorzystne substancje, oszczędzając urzytkownikowi kosztów użytkowania.

Filtry do zanieczyszczeń mechanicznych mają zwykle formę obudów z wymiennymi wkładami. Chronią całą instalację wodociągową lub konkretne urządzenia. Działają na zasadzie filtracji sitowej. Należy dobrać odpowiedni dla danego odbiorcy wkład filtracyjny, który uniemożliwia przedostawanie się do instalacji danego rodzaju zanieczyszczeń.