Filtracja na węglu aktywnym

Zastosowanie filtrów węglowych.

Filtr węglowy, to tani i popularny rodzaj filtracji. Filtry węglowe, to dobre rozwiązanie dla usuwania związków organicznych, które są źródłem niekorzystnego smaku, barwy oraz zapachu wody. Dodatkowo, redukują one zawartość chloru, chloramin i siarkowodoru.

Zasada działania filtrów węglowych.

Proces usuwania zanieczyszczeń opiera się na redukcji katalitycznej lub adsorpcji. Adsorpcja jest procesem usuwania zanieczyszczeń o ładunkach ujemnych, przyciąganych przez węgiel aktywny, który ma ładunek dodatni. W procesie tym, z wody zostają usunięte związki organiczne. Natomiast proces redukcji katalitycznej pozwala na pozbycie się z wody chloru, chloramin czy siarkowodoru. Czynnikami wpływającymi na wydajność filtra węglowego, są kwasowość i temperatura wody. Im większa kwasowość i niższa temperatura wody, tym złoże z węgla aktywnego funkcjonuje lepiej.

Pochłaniane są: (między innymi)

  • substancje organiczne
  • humusy
  • fenole
  • chlor i jego związki
  • pestycydy
  • metale ciężkie
  • zanieczyszczenia chemiczne.

W wyniku stosowania filtrów węglowych następuje poprawa:

  • smaku
  • barwy
  • nieprzyjemnego zapachu wody.
  • Prawidłowa eksploatacja.

Co oznacza „węgiel aktywny”?

Węgiel aktywny, to taki, który został „naładowany” cząstkami o ładunku dodatnim. Natomiast zanieczyszczenia występujące w wodzie, to cząstki o ładunkach ujemnych. Przy takim układzie, filtr z wkładem z węgla aktywnego, przyciąga na swoją porowatą powierzchnię wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu woda może zostać oczyszczona. Woda, przepływając przez filtr węglowy powoduje osadzanie się zanieczyszczeń na powierzchni aktywnej i po pewnym czasie eksploatacji, traci on zdolność do przyciągania kolejnych cząstek i musi zostać zmieniony, aby mógł być skuteczny. Częstotliwość wymiany zależy głównie od natężenia przepływu wody i konstrukcji filtra. Regeneracja węgla w warunkach domowych jest nieopłacalna. Zastosowanie w układzie uzdatniania wody filtra węglowego musi zostać poprzedzone filtracją mechaniczną. Zalecane jest, aby filtr węglowy lokalizowany był na końcu każdego układu uzdatniania wody. Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju filtr, to nie musimy się martwić tak bardzo o kwestię utrzymania. W rzeczywistości filtry węglowe wymagają bardzo niewielkiej ilości konserwacji. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że filtr węglowy usuwa związki organiczne i przez to jest podatny na pleśń. Nieużywanie go przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do sytuacji, w której substancje organiczne, które zostały przechwycone przez filtr ulegną procesowi gnilnemu.

Koszty eksploatacji filtra węglowego.

Jedyne koszty, jakie musimy ponieść wybierając filtr węglowy, to okresowa wymiana złoża filtracyjnego.

Filtr węgłowy składa się z niekorodującego zbiornika z włókien szklanych o zwiększonej wytrzymałości, wysokowydajnego złoża węgłowego z łupin kokosowych, elektronicznej lub elektromechanicznej głowicy sterującej procesem filtracji i regeneracji złoża

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *