Ochrona przed osadami wapnia i magnezu

Zmiękczanie wody (Twarda woda)

związki wapnia i magnezu, powodują powstawanie kamienia kotłowego i osadzanie się w dużych ilościach osadów w kabinach prysznicowych, na bateriach, deszczownicach, na kafelkach w łazience. Znaczne zmniejsza to żywotność wszystkich urządzeń i elementów grzewczych, zmiękczanie wody pozwala skutecznie walczyć z tym problemem.

Jak zmiękczyć wodę?

Zmiękczona woda na pewno ochroni urządzenia domowe przed osadzaniem kamienia i przedłuży czas ich użytkowania. Zapobiega nieestetycznym i trudno usuwalnym osadom na wannach, umywalkach i miskach wc. Zmiękczanie wody znacznie zwiększa efektywność prania. Ubrania będą miękkie, delikatne i pachnące, a kolory intensywne.

Nasze urządzenia do usuwania twardości wody idealnie dopasują się do wnętrza Państwa domu czy do kotłowni zakładu.

Twardość wody zbadać można na kilka sposobów: Odpowiednie usługi świadczą laboratoria lub jednostki badawcze wykonujące badania wody. Zwykle jest to dokładny pomiar, choć dość kosztowny. Można zbadać twardość za pomocą testerów kropelkowych (metoda miareczkowania) – dokładny pomiar w warunkach „domowych”, w zupełności wystarczający. Uwaga – testy stosowane do akwarystyki często mogą być nieprecyzyjne. Można użyć specjalnych testerów paskowych – pomiar bardzo szybki najmniej dokładny.

Systemy zmiękczające wodę

Urządzenia do zmiękczania wody dzieli się na dwa główne rodzaje:

zmiękczacze kompaktowe (stosowane najczęściej w mieszkaniach, bądź w miejscach, gdzie ważna jest estetyka)

zmiękczacze dwuelementowe (stosowane głównie w domach jednorodzinnych, gdzie urządzenie to montuje się w piwnicach i estetyka nie jest aż tak istotna)

Każde takie urządzenie – bez względu na to czy jest to mieszkanie czy dom – musi zostać poprzedzone filtrem mechanicznym, aby cząstki stałe w żaden sposób nie zakłóciły prawidłowego funkcjonowania zmiękczacza. W przypadku zastosowanie zmiękczacza do zastosowań domowych należy w systemie uwzględnić również filtr węglowy.

Dobór i eksploatacja zmiękczacza

Zmiękczacz dobiera się głównie pod względem poziomu twardości wody oraz natężenia przepływu. (nie mylić z przepływem maksymalnym). Są to dwa główne, podstawowe parametry, które należy znać, aby w poprawny sposób dokonać wyboru odpowiedniego urządzenia. Bez tych informacji nikt nie jest w stanie określić, jakie urządzenie i o jakich parametrach technicznych będzie spełniało określone wymagania. Zanim woda trafi do zmiękczacza, powinna być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych. Powinna być także odżelaziona i pozbawiona manganu – jeżeli bierzemy pod uwagę zmiękczacz dla domu jednorodzinnego, dla którego woda pobierana jest ze studni. Każdy zmiękczacz funkcjonuje w ten sam sposób. Posiada komorę/butlę ze złożem filtracyjnym i zbiornik na solankę (sól tabletkowaną). Jego rodzaj i rozmiar determinowane są docelowym miejscem montażu. Sól tabletkowana pełni bardzo istotną rolę. Jest ona niezbędna do regeneracji żywicy jonowymiennej. Każda, wykorzystywana w systemach żywica jonowymienna, po pewnym czasie eksploatacji traci swoje zdolności do wyłapywania związków wapnia i magnezu. Konieczne jest wtedy przywrócenie tych właściwości roztworem solanki. Sól należy uzupełniać w odpowiedniej ilości w określonym interwale czasowym.

Koszty eksploatacji urządzeń do zmiękczania wody

Koszty związane z eksploatacją urządzenia ograniczają się wyłącznie do zakupu odpowiedniej ilości soli tabletkowanej. Przy prawidłowej eksploatacji, złoże filtracyjne powinno starczyć na okres ok. 10 lat. Sól tabletkowana, to jedyny rodzaj soli, jaka może zostać użyta do wytworzenia roztworu solanki; zastosowanie zwykłej soli kuchennej jest wysoce niewskazane, ponieważ istnieje ryzyko powstania zbitego monolitu NaCl, który w sposób nieodwracalny uszkodzi pojemnik na solankę, a zbita bryła nie rozpuści się w żądanej ilości wody, ustanie proces regeneracji złoża i zmiękczacz przestanie funkcjonować. Każda sól tabletkowa posiada świadectwo kontroli jakości, w którym producent przedstawia zestawienie ważnych parametrów dotyczących składu i właściwości tabletek solnych. Dokument jest zawsze do wglądu.