RO / Elektrodejonizacja

014 EDI

015

TECHNOLOGIA

Innowacyjne kompaktowe urządzenia elektrodejonizacji są zaprojektowane do doczyszczania wody po odwróconej osmozie do osiągnięcia parametrów wody ultraczystej, charakteryzującej się przewodnością w granicach 0,055-0,5 µS/cm. Technologia elektrodejonizacji opiera się na ciągłym procesie demineralizacji z wykorzystaniem trzech zasadniczych elementów: membran jonoprzepuszczalnych, żywicy jonowymiennej i pola elektromagnetycznego. W stałym polu elektromagnetycznym dochodzi do usuwania jonów z wody wejściowej w procesie ciągłej regeneracji żywicy jonowymiennej i migracji jonów w kierunku elektrod przez membrany jonoprzepuszczalne.

KONSTRUKCJA MODUŁU EDI

Każdy moduł EDI składa się z dwóch typów komór funkcyjnych. Komory produktu i komory odcieku (reject) wypełnione są żywicą jonowymienną i umieszczone są jedna przy drugiej. W jednym module znajduje się wiele takich komór, oddzielonych aniono i kationo-selektywnymi membranami. Woda wejściowa wpływa do modułu i przepływa równolegle do powierzchni membran. Żywica zapewnia przechwytywanie jonów. Pole elektryczne zapewnia migrację przechwyconych jonów – anionów przez membranę aniono-selektywną i kationów przez membranę kationo-selektywną. Membrany przepuszczają jony tylko w jedną stronę nie pozwalając na opuszczenie przez nie komory odcieku.

CECHY URZĄDZEŃ EDI

Brak Chemikaliów

W przeciwieństwie do tradycyjnych, jonowych procesów demineralizacji, urządzenia EDI nie potrzebują żadnych chemikalia (kwasu i ługu) do regeneracji. Oznacza to bezpieczną eksploatację i brak kłopotliwych operacji z preparatami niebezpiecznymi oraz problemów ze ściekami agresywnymi i silnie zasolonymi.

Ciągła produkcja wody

Dzięki ciągłemu procesowi regeneracji żywicy w polu elektrycznym, nie występują przerwy w produkcji wody zdemineralizowanej a jej jakość jest niezwykle stabilna przez 24h każdego dnia, tygodnia i miesiąca, w ciągu całego procesu produkcji.

Niskie koszty eksploatacyjne

Urządzenia EDI pracują w sposób ciągły przy niskim zużyciu energii i bez stałych czynności obsługowych. Eliminacja chemikaliów oznacza ponadto znaczne oszczędności związane nie tylko z kosztem samych reagentów (kwasu i ługu), ale również kosztami pracy, transportu, utylizacji, zapewnienia bezpieczeństwa i wymogów ochrony środowiska.

ZASTOSOWANIE URZĄDZEŃ EDI

  • Produkcja wody zdemineralizowane dla procesów przemysłowych
  • Woda do celów specjalnych w szpitalach, jednostkach naukowych i laboratoriach
  • Centralne przygotowanie wody w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym
  • Woda zasilająca dla wysokociśnieniowych kotłów parowych
  • Woda dla przemysłu produkcji półprzewodników i przemysłu elektronicznego
  • Woda wtryskowa dla turbin gazowych