Filtracja mechaniczna

Niezależnie od przeznaczenia wody pierwszym i niezbędnym etapem uzdatniania, w przypadku każdego układu uzdatniania wody jest filtracja mechaniczna. Po filtracji mechanicznej mamy pewność, że urządzenie, stanowiące element stacji jest zabezpieczone od zanieczyszczeń stałych, które mogą spowodować uszkodzenie elementów hydraulicznych instalacji wody lub, w szczególności, głowic sterujących odżelaziaczy lub softenerów. Filtracja mechaniczna to pierwszy i konieczny etap uzdatniania wody. Zarówno woda studzienna, jak i woda z sieci wodociągowych, zwłaszcza tych długo eksploatowanych, zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia stałe, takie jak ziarna piasku, muły, pyły, odłamki rdzy, resztki materiałów uszczelniających oraz liczne cząstki tak zwanego kamienia, czyli skrystalizowanego węglanu wapnia. Filtracja mechaniczna ma na celu ich usunięcie, a co za tym idzie, ochronę przewodów oraz zainstalowanej armatury przed korozją i uszkodzeniami. Skuteczność filtracji, czyli wielkość usuwanych cząstek zależy od zastosowanego wkładu filtracyjnego. Filtry mechaniczne są urządzeniami montowanymi na samym początku układu uzdatniania wody, na odcinku między punktem poboru wody (od pompy lub przyłącza wodociągowego) a pierwszym specjalistycznym urządzeniem do uzdatniania wody.

Obecnie na rynku istnieje szeroka gama tego typu urządzeń. Można podzielić je na:

  • filtry z wkładami wymiennymi,
  • filtry z płukaniem przeciwprądowym (automatyczne lub półautomatyczne),
  • filtry z możliwością spustu nagromadzonych zanieczyszczeń.
  • – filtry z wymiennymi wkładami filtracyjnymi, ich wielkość i dokładność dobiera się w zależności od potrzeb; częstotliwość wymiany wkładu filtracyjnego zależy od jakości i ilości przefiltrowanej wody; skuteczność filtracji zależy od zastosowanego wkładu. Jest to rozwiązanie, które wymaga okresowej wymiany wkładów. Producenci oferują przeróżne rodzaje wkładów w zależności od potrzeb. Wyróżnić można: wkłady polipropylenowe, sznurkowe, harmonijkowe, siatkowe, worki filtracyjne.

    – filtry z płukaniem przeciwprądowym (automatyczne lub półautomatyczne) wyposażone w mechanizm pozwalający na płukanie filtra wstecznym strumieniem wody bez konieczności odłączania go od instalacji oraz bez rozbierania obudowy; zanieczyszczenia stałe zatrzymywane są na elemencie filtracyjnym z tworzywa sztucznego lub stali szlachetnej; element filtracyjny wymaga wymiany jedynie w przypadku jego uszkodzenia. Istnieją modele automatyczne (podłączone do źródła prądu) i takie, które należy obsługiwać ręcznie. Zwykle w dolnej części obudowy posiadają one spust do wody popłucznej i wymagają okresowego spłukania w procesie oczyszczania. Dokładne dane techniczne, dotyczące ilości wody wykorzystanej w procesie płukania i jego częstotliwości, zawarte są w kartach katalogowych.

    – filtry kombinowane, łączące obie funkcje; filtry mają zarówno wymienny wkład jak i możliwość spustu nagromadzonych zanieczyszczeń; zanieczyszczenia stałe zatrzymywane są na elemencie filtracyjnym z tworzywa sztucznego; nagromadzone cząstki zanieczyszczeń można okresowo usunąć z filtra poprzez otwarcie zaworu spustowego; element filtracyjny wymaga wymiany gdy zostanie silnie zabrudzony. (zabity); skuteczność filtracji według potrzeb. Wymagają okresowej wymiany wkładu filtracyjnego, lecz te wymiany są znacznie rzadsze. Nagromadzone zanieczyszczenia stałe o większych wymiarach usuwa się otwierając zawór spustowy. Na wkładzie osiadają jedynie najdrobniejsze elementy. Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń zależy w znacznej mierze od natężenia przepływu, ilości zanieczyszczeń oraz zapotrzebowania na wodę. Im woda bardziej zanieczyszczona, tym częściej trzeba oczyszczać filtr.

    – filtry ochronne z wkładami wymiennymi;
    – filtry siatkowe:

    • Honeywell
    • Aqua

    – filtry z wkładami wymiennymi:

    • Aqua
    • USTM
    • AMII
    • Cintropur

    – filtry dobierane na zamówienie, wypełnione żądanym materiałem filtracyjnym

    Stosujemy filtry różnych rodzajów, od różnych producentów, jakość i niezawodność których sprawdzona na wielu już istniejących stacjach.